Turkey Valley Football-2011
           2011 Schedule

08/26 @ South Winneshiek,

09/02 Valley Community, Elgin

09/09 @ Northeast, Goose Lake

09/16 Maquoketa Valley, Delhi

09/23 @ North-Linn, Troy Mills

09/30 Bellevue

10/07 Starmont

10/14 @ Wapsie Valley, Fairbank

10/21 Clayton Ridge, Guttenberg


WddNews.com-Iowa News
"What Do YOU Want to Know?"

WddNews.com &/or its advertisers are not responsible for any inaccurate information on this page or anywhere else on this website. All rights reserved.   webdesign@WddNews.com
Turkey Valley at  50
Czech Day Coverage 2011
Turkey Valley Baseball 2011
Football Coverage from 2010
Turkey Valley @ Bellevue
TV Homecoming 2010
Click Polashek's Truck to Hear &
See their latest Commercial
Click Logo to See Inventory
The Right Price
Will treat you Right
Rube's Auto in Grand Meadow, Mn
Click card to Hear & See
John's latest Commercial
Click here to view RUBES Commercial
Turkey Valley Line Crew
See the Video of the Men at Work
Click Here to View the  
Gallery of Tops video Commercial
Click above to visit Clet's Website
Latest District Standings
Schedule & Scores
Let's Be friends on facebook!!!
"Happy
Birthday
to YOU!"


West Branch 27
Turkey Valley 20
(Round 2 of the Playoffs)

The Game Report


Turkey Valley 50
North Cedar 12
(First Round of Playoffs)

The Game Report
2011 Class 1A
District 5 All-District Teams

Coach of the Year
Mark Scott – Turkey Valley
    



1st Team All-District

Turkey Valley:
Jordan Schmitt
Jordan Mitchell
Ben Novotny
Marshall Rosenbaum
Adam Schaufenbuel
Josh Hansmeier

Wapsie Valley:
Adam Bachman
Alex Goeller
Tyler Odneal
Brian Gaul
Quinton Wehling
Justin Suhr

Starmont:        
Vinnie Otdoerfer
David Lowry
Alan Hayes
Kyle Feldman
Bellevue:
Cole Reeg
Jalen Chambers
Travis Heiar
Alex Sieverding
Maquoketa Valley:
Carter Funke
Troy Hunt
Northeast Goose Lake:
Ben Hildebrandt
Mitch Haferbier
DJ Fulton
North Linn:
Brendan Schott
Justin Supple
Clayton Ridge:
Zach Lacy
Caleb Krapfl

2nd Team All-District

Turkey Valley:
Luke Kuennen
Brian Schmitt
Carson Bruess
Dave Balik
Wapsie Valley:
Michael Greutzmacher
Dalton Huebner
Steven Stoner
Starmont:
Collin Goedken
Colton Janssen
Frank Hayes
Bellevue:
Quinn Fromm
Alex Iosbaker
Maquoketa Valley:
Tyler Davis
Jobe Ellison
Mitch Manternach
Northeast Goose Lake:
Kody Moehr
Levi Trenkamp
North Linn:
Garrett Betenbender
Jake Oswald
Clayton Ridge:
Kalen Backes

Honorable Mention

Turkey Valley:
AJ Martin
John Schmitt
Brian Kuhn
Wapsie Valley:
Mitch Boevers
Kenny Savlsbury
Justin Kuethe
Starmont:
Elliot Moses
Blake Johnson
Gabe Hamlett
Zane Schlee
Bellevue:
Dylan Lundin
John Jacobs
Austin Traman
Maquoketa Valley:
Cody Schindler
Harley Nefzger
Ryan Parmely
Northeast Goose Lake:
Matt Lorenzen
Landon Rorah
Tevin Stoecker
North Linn:
Cole Bamrick
John Pint
Zach Rechkemmer
Clayton Ridge:
Logan Pfoff
Isaac Althoff
Cory Preston
Golden Award
Brad Spain – Northeast
Michael Hamlett – Starmont
Kyle Whitman – Maquoketa Valley
MVP Offense
Vinnie Otdoefer - Starmont
MVP Defense
Brendan Schott – North Linn
Adam Bachman – Wapsie Valley
Jalen Chambers – Bellevue
MVP Kicker
Caleb Krapfl – Clayton Ridge
MVP Punter
Mitch Haferbier – Northeast
Colten Janssen - Starmont        
MVP Special Teams
Tyler Odneal – Wapsie Valley        
See the
All-District
Team Below
Football